Informacja

rejestracja

W naszych gabinetach można płacić kartami płatniczymi

visa


Medica_logo_mail

.

.

.

godlo_plebiscytu

.

..

Strona korzysta z plików cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach ułatwienia korzystania z naszych stron internetowych oraz dla celów statystycznych.. Możecie Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności

Osteoporoza PDF

Informujemy, że wykonujemy przesiewowe badania profilaktyczne pomocne w diagnozowaniu osteoporozy.


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na przesiewowe badania profilaktyczne mające zdiagnozować osteoporozę.


Osteoporoza to stale zwiększający się ubytek masy kostnej skutkujący osłabieniem struktury przestrzennej kości i, w związku z tym, większą podatnością na wszelkie złamania i uszkodzenia. Grupą zwiększonego ryzyka są kobiety w wieku pomenopauzalnym. Stanem poprzedzającym osteoporozę jest osteopenia – to zmniejszenie gęstości tkanki kostnej, które jeszcze nie osiąga poziomu patologicznego. Leczenie, mające zapobiec uszkodzeniom mechanicznym kości, polega przede wszystkim na zwiększeniu masy kostnej, zapobieganiu je ubytkowi i generalnej poprawie struktury wewnętrznej. Osteoporozę rozpoznaje się badając kościec, co pozwala na określenie gęstości mineralnej kości (BMD). Zazwyczaj badane są te fragmenty kośćca, które najczęściej ulegają uszkodzeniu w wyniku choroby. Badanie densytometryczne ukazywane jest jako T-Score (por. do gęstości kości osób młodych) i Z-Score (por. do osób w tym samym wieku).  


Wszystkie badania densytometryczne realizowane są przy użyciu densytometru ultrasonograficznego „Achilles ” firmy Lunar Co.(USA) oraz densytometrem ultrasonograficznym "Sahara" firmy Hologic (USA).achilles2achilles


Densytometr Achilles charakteryzuje się bardzo dużą precyzją pomiaru. Średni błąd precyzji wynosi od 1,7% do 1,75%. Dla porównania można podać, że precyzja markerów biochemicznych osteoporozy, które są wykorzystywane podczas analizy moczu wynosi 30% precyzji. Pomiar ultradźwiękowy wykorzystywany do badań przesiewowych.

Pochodzący od producenta film prezentujący działanie aparatu Achillessahara


Densytometr Sahara mierzy gęstość kości wykorzystując system absorpcjometrii ultradźwiękowej. To bardzo szybkie i skuteczne badanie, które polega na przyłożeniu urządzenia pomiaroweg do łatwo dostępnej kości pięty. Trwa mniej niż 1 minutę. Jego wyniki, które pozwalają określić ryzyko powstania zagrożenia chorobą i będącego jej następstwem złamania, są bardzo precyzyjne i wiarygodne.


Pochodzący od producenta film prezentuje sposób przeprowadzenia badania za pomocą aparatu Saharat-scoregraph


System absorpcjometrii ultradźwiękowej to wnikliwa analiza szybkości przechodzenia i stopnia tłumienia impulsu ultradźwiękowego, który przykładany jest do kości piętowej, wybranej ze względu na bardzo duży (największy w całym szkielecie) stosunek ilości kości gąbczastej do substancji zbitej. Badanie densytometryczne pozwala precyzyjnie określić ryzyko złamania szyjki kości udowej lub kompresyjnego złamania kręgów. Jest niezwykle tanie, powszechnie dostępne i nieszkodliwe dla organizmu ze względu na brak szkodliwego działania promieniowania jonizującego. Wykorzystywane w badaniach przesiewowych.  

 

Badania odbywają się:

1 W gabinecie w Nowej Hucie - os. Hutnicze 6/134 Kraków.

2 W gabinecie na Prądniku - ul. Słomczyńskiego 12/16 Kraków

3 W gabinecie na południu Krakowa - ul. Zachodnia 7/10a Kraków


telefon do rejestracji 698-115-115 lub 730-34-34-33

Badania wykonuje lekarz specjalista.