Informacja

rejestracja

W naszych gabinetach można płacić kartami płatniczymi

visa


Medica_logo_mail

.

.

.

godlo_plebiscytu

.

..

Strona korzysta z plików cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach ułatwienia korzystania z naszych stron internetowych oraz dla celów statystycznych.. Możecie Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności

Osteoporoza PDF

Informujemy, że wykonujemy przesiewowe badania profilaktyczne pomocne w diagnozowaniu osteoporozy.


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na badania profilaktyczne mające zdiagnozować osteoporozę. W przypadku wykrycia osteoporozy nasza placowka oferuje konsultacje z lekarzem specjalistą oraz leczenie osteoporozy.


Osteoporoza to stale zwiększający się ubytek masy kostnej skutkujący osłabieniem struktury przestrzennej kości i, w związku z tym, większą podatnością na wszelkie złamania i uszkodzenia. Grupą zwiększonego ryzyka są kobiety w wieku pomenopauzalnym. Stanem poprzedzającym osteoporozę jest osteopenia – to zmniejszenie gęstości tkanki kostnej, które jeszcze nie osiąga poziomu patologicznego. Leczenie, mające zapobiec uszkodzeniom mechanicznym kości, polega przede wszystkim na zwiększeniu masy kostnej, zapobieganiu je ubytkowi i generalnej poprawie struktury wewnętrznej. Osteoporozę rozpoznaje się badając kościec, co pozwala na określenie gęstości mineralnej kości (BMD). Zazwyczaj badane są te fragmenty kośćca, które najczęściej ulegają uszkodzeniu w wyniku choroby. Badanie densytometryczne ukazywane jest jako T-Score (por. do gęstości kości osób młodych) i Z-Score (por. do osób w tym samym wieku).  
Hologic
Badania wykonuje się przy użyciu densytometru. Jest to urządzenie medyczne oparte o system absorpcjometrii podwójnej energii promieniowania rentgenowskiego  (DEXA). Densytometria to wnikliwa analiza szybkości przechodzenia i stopnia tłumienia fotonów emitowanych przez lampę rentgenowską, które przechodzą przez wybrane odcinki kości. W badaniach oceniane są kości ulegające najszęściej złamaniom w przebiegu osteoporozy (szyjka kości udowej oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa). Jest to bardzo szybkie i skuteczne badanie, pozwalające na precyzyjną ocenę gęstości kości. Przy czym jest to badane bardzo bezpieczne, ponieważ dawki promieniowania otrzymywane w trakcie badania są znacznie niższe niż w trakcie zwyklego badania RTG.

 

Badania odbywają się w pracowni Rentgenowskiej Kraków ul Piwna 22

poniedziałek- piątek od 11.00 do 18.30

telefon do rejestracji 698-115-115 na badania