Informacja

rejestracja

W naszych gabinetach można płacić kartami płatniczymi

visa


Medica_logo_mail

.

.

.

godlo_plebiscytu

.

..

Strona korzysta z plików cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach ułatwienia korzystania z naszych stron internetowych oraz dla celów statystycznych.. Możecie Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności

Leczenie skoliozy PDF

Metoda  Pressio (DEF)

W naszym gabinecie zajmujemy się również zachowawczym leczeniem skolioz, oprócz innych metod, wykorzystujemy też inowacyjną metodę Pressio.

Twórcami metody są : Andrzej Zelszczuk, Janusz Łęczyński, Wojciech Nowak oraz Rudolf Ociepka, którzy w latach 70. XX w. pracowali w Oddziale Terenowym Instytutu Matki i Dziecka w Rabce.

Autorzy opierając się oni na teorii Roafa postanowili skupić się na oddziaływaniu na oba łuki skrzywienia jednocześnie w 3 płaszczyznach i w ten sposób korygować powstałe skrzywienia. 

Opracowana przez nich metoda PRESSIO  opiera się na dwóch podstawowych zasadach. 

Po pierwsze „aby móc korygować trzeba wpierw derotować” ze względu na to, że zmiana położenia trzonów kręgów w płaszczyźnie poprzecznej powodują zmiany klatki piersiowej prowadzące do narastania deformacji.

Druga zasada mówi o tym, że sposób i kierunek działania sił derotująco-redresyjnych w terapii, musi być odwrotny do kierunku sił wywołujących i pogłębiających skoliozę.

W oparciu o metodę Pressio od lat 70 ubieglego wieku aż do chwili obecnej, było leczonych wielu pacjentow - metoda ta okazała się skuteczna i bezpieczna w zachowawczym leczeniu skolioz. 

.

Rys. 1 Korektor skolioz 

IMAG0590 IMAG0592

W naszym gabinecie do korekcji skolioz wykorzystujemy urządzenie do leczenia skolioz „Delfin” autorstwa Tomasza Szurmika, Józefa Sitarza i Marka Segieta , które  wykorzystuje zasadę terapii Pressio.

Derotator i korektor skolioz jest wyposażony w głowice, które działając najpierw pionowo w dół powodują derotację trzonów kręgów a następnie w fazie największej derotacji wykonują ślizg w bok, doprowadzając kręgosłup do pozycji hiperkorekcyjnej. Głowice posiadają elektronicznie sterowany mechanizm wibracji, co dodatkowo wzmacnia oddziaływanie aparatu i jego skuteczność. Pacjent znajduje się w pozycji klęku podpartego z ustabilizowaną obręczą barkową i miednicą. Fizjoterapeuta na szczytach skrzywień ustawia głowice derotująco-korygujące-redresyjne. Chory wykonuje ćwiczenie zwane "kocim grzbietem", zaś głowice aparatu w tym czasie korygują skrzywienie w trzech płaszczyznach (powodując derotację, korekcję i redresję).

Aparat pozwala na  regulację siły derotująco-korygującej poprzez specjalne pokrętło w wysięgniku na którym zamocowana jest głowica. Urządzenie jest w pełni bezpieczne i posiada certyfikat europejski (CU) oraz jest urządzeniem medycznym dopuszczonym do stosowania w placówkach służby zdrowia. Metoda Pressio jest metodą sprawdzoną i szeroko  stosowana w innych placowkach medycznych między innymi w Bielsku Białej, Ustroniu, Cieszynie, Warszawie. Nasza placówka jako pierwsza w Krakowie wprowadzila metodę Pressio w leczeniu skolioz.

.

Rys. 2 Pacjentka w trakcie terapii metodą Pressio (widoczna korekcja skoliozy w trakcie cwiczeń w aparacie)

2013-12-03_16.26.09IMAG1380

Terapia metodą Pressio w naszej placowce opiera się na ścisłej współpracy pomiędzy lekarzem specjalistą ortopedą a fizjoterapeutami wyszkolonymi w tej metodzie rehabilitacyjnej.

 

Skierowanie od lekarza z innej placówki jest mile widziane, w przypadku jego braku zalecamy najpiew konsultację lekarską w naszym gabinecie.


Leczenia nieoperacyjnego skolioz idiopatycznych realizujemy w oparciu o zalecenia SOSORT 2006 (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment), dlatego w niektórych przypadkach metoda Pressio może być  uzupełniana innymi sposobami leczenia.


Rehabilitacja w metodzie Pressio ma 3 zasadnicze fazy:

1. Ćwiczenia wstępne

Stosuje się przed ćwiczeniami zasadniczymi (w korektorze wad postawy), przygotowują do zasadniczego ćwiczenia.

Ćwiczenia te są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od poziomu rodzaju oraz wielkości wady postawy

2. Ćwiczenia zasadnicze

W korektorze wad postawy Delfin

3.Ćwiczenia kończące cykl zabiegowy w oparciu o kinezyterapię analityczną - polega ona na wykonywaniu ćwiczeń pozwalajacych na ponowne przyswojenie sobie prawidłowej postawy ciała.

Wskazane jest wykonanie co najmniej 3 sesji terapii metodą Pressio w tygodniu.

.

Program rehabilitacyjny jest dobrany indywidualnie dla kazdego pacjenta, w zależności od wieku, rodzaju wady postawy oraz jej zaawansowania.

Ćwiczenia prowadzą rehabilitanci po odbytym specjalistycznym kursie leczenia metodą Pressio zatrudnieni w naszych placowkach.

.

Więcej o leczeniu skolioz oraz o metodzie Pressio można poczytać też na innych stronach:

gazetakrakowska

.

abc

.

wikipedia1

.

edu.gazeta.pl

.

http://www.scoliosisjournal.com

.

http://www.sosort.mobi/

.


telefon do rejestracji  698 115 115